23948sdkhjf

Regeringen vil fortsat have brintrør til Idomlund: - Det, jeg kan love, det er en proces

Regeringen fastholder planen om en dansk brintinfrastruktur– men tidsplanen er ukendt

Klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard (M) understreger, at regeringen stadig vil udbygge brintrøret til Idomlund. Men hvornår det sker, står hen i det uvisse.

Det skriver JyskeVestkysten.

- Man skal have regnet økonomien igennem, og der skal være interesse og basis for det. Det jeg kan love, det er en proces. Står det til regeringen og mig, så vil vi gerne have udbygget brintinfrastrukturen yderligere. Men lige nu er vi nødt til at samle alle kræfter om stykket fra grænsen og til Esbjerg, siger ministeren.

Ministerens melding kommer, efter at beslutningen om at afgrænse første etape til Esbjerg har vakt kritik fra flere interessenter, som bliver forfordelt i regeringens prioritering. 

Aagaard understreger over for JyskeVestkysten, at uden første etape fra grænsen til Esbjerg ville en fremtidig forlængelse, herunder til Idomlund, være usandsynlig.

Regeringen gav i sidste uge grønt lys for 8 mio. kr. i statsstøtte til etablering af den første fase af et dansk brintrør. Samtidig fik Energinet tildelt en låneramme på 7,5 mia. kr. og bookingkravet til rørets brugere blev nedsat til 500 MW. 

Den historie kan du læse her.

Artiklen er en del af temaet Brint på bristepunktet.

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler
Andre Nordiske Medier

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.096