23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Det sker: Dansk erhvervsdelegation ser på energi i Japan

Dansk Erhverv får nu en unik mulighed for at tage del i fremtidens japanske energimarked, når udenrigsminister Villy Søvndal leder en dansk erhvervsdelegation i Japan den 22. - 25. oktober.

Deltag i den danske erhvervsdelegation til Japan ledet af den danske udenrigsminister Villy Søvndal og den danske minister for klima, energi og bygninger Martin Lidegaard den 22.-25. oktober.

Der er planlagt aktiviteter, der giver en unik platform for danske virksomheder inden for viden og teknologi i energiindustrien til at styrke deres profil i forhold til både eksisterende og potentielle partnere i Japan.

Skift i Japans engergipolitik

Den japanske energipolitik står over for dramatiske ændringer; i stedet for den tidligere fokus på atomkraft, er der nu en stigende fokus på vedvarende energi og energieffektivitet.

Japan er verdens tredjestørste økonomi, og indtil atomkatastrofen i marts 2011 havde Japan fokus på fortsat udvikling af atom-energi som en stor kilde til landets energiforsyning.

Efter katastrofen, er atomkraft sat på stand-by, og landet introducerer en ny energipolitik i august 2012. Feed-in tariffer for sol, vind og biogas er allerede blevet gennemført, derudover er der en øget fokus på energieffektive løsninger.

Kilde: Udenrigsministeriet

BREAKING
{{ article.headline }}
0.16