23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Møde med fransk energigigant gav arbejde

Der blev skabt kontakter og forretningsmuligheder, da 13 danske selskaber deltog i målrettede storkundemøder med det franske energiselskab – Electricite de France, EDF.
Annonce

13 danskejede virksomheder deltog i forretningsmøderne med repræsentanter fra 11 forskellige selskaber og i Paris den 7.-8. oktober.

– Jeg fik en aftale med tre af EDFs forretningsenheder om opfølgningsmøder i Paris, fortæller Mogens Birkelund. Han er stifter og medejer af selskaber Gridmanager A/S.

Annonce

Selskabet tilbyder et system, der kan få kunder og partnere i gang med at udnytte fordelene ved det intelligente net.

Fik to muligheder med hjem

Henrik Wiese fra Semco Maritime A/S var en anden deltager.

– Jeg fik to muligheder med hjem i bagagen. Den ene mulighed er bygherrerådgiver på et af EDFs igangværende EU-udbud. Den anden mulighed er som ingeniørpartner på højspændingsdelen på nogle offshore vindmølle-parker, siger han.

Annonce

Det generelle billede af fremstødet var, at de danskejede selskaber med partnere fik muligheder for forretning, som de nu forfølger, og kontakter af en god kvalitet til at hjælpe i mål.

Nyt storkundemøde med ENEL i Rom

Næste storkundemål er selskaber i Enel-koncernen i Rom den 1.-2. december. Mogens Birkelund fra Gridmanager vil deltage i Rom.

Annonce

– Vi har egentlig ordrebogen fuld, men vi kan ikke stå over på de her muligheder, siger Mogens Birkelund.

17 virksomheder er i øjeblikket tilmeldt forretningsmøderne med udvalgte forretningsenheder i Enel-koncernen. Mener du, at din virksomhed mangler på holdet så

Annonce
læs mere her.
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|