Momentum Gruppens CEO deltager i ekspertpanel på ”Wind Farm Data Management and Analysis Forum” i Ha
Momentum Gruppens CEO, Kim Madsen, deltager i ekspertpanel på den 5. årlige ”Wind Farm Data Management and Analysis Forum” i Hamburg den 28.- 30. oktober 2015.
Momentum Gruppens CEO, Kim Madsen, deltager i ekspertpanel på den 5. årlige ”Wind Farm Data Management and Analysis Forum” i Hamburg den 28.- 30. oktober 2015.
Det overordnede emne for paneldebatten er ”Assessing data from throughout the lifetime for decision making at the end of life of a wind farm” eller på mere normal dansk:
Hvilke overvejelser gøres der i forbindelse med at holde liv i en eksisterende, teknisk udlevet vindmøllepark, i relation til at holde møllerne i live, tage dem ned eller foretage repowering.
Momentum er blevet inviteret som foredragsholder på grund af sit engagement inden for repowering af offshore vindparken Windpark Bockstigen på Gotland, hvilken Momentum ejer.
Windpark Bockstigen er én af verdens ældste offshore vindparker, og er dermed den vindpark som er længst i overvejelserne omkring om den skal holdes teknisk i live, nedtages eller der skal investeres på ny.
Momentum har gennem de seneste år opnået stor praktisk erfaring med denne problemstilling, og er på den baggrund inviteret til at fortælle om disse overvejelser og erfaringer.
Det årlige forum er en international konference med deltagelse af repræsentanter fra alle de store producenter og service leverandører fra vindbranchen og hvor gæsterne er ejere, direktører, managers og ansatte med ansvar for driften og analyse af data i forbindelse med driften af vindmølleparker.
Eventuel henvendelse om ovenstående kan rettes til CEO Kim Madsen på kim@momentum-gruppen.com eller på tlf. +45 46 33 70 12.