23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Mølholm bejler til stor-varmeværk

På en ekstraordinær generalforsamling skal brugerne af Mølholm Varmeværk beslutte, om de vil være med i opførelsen af et nyt, stort varmeværk.
Annonce

Mølholm Varmeværk har, i lighed med en række andre varmeværker i området, hidtil fået leveret overskudsvarme fra Skærbækværket og fra Shell’s raffinaderi i Fredericia. Med udgangen af 2017 udløber den aftale imidlertid, og derfor kigges der nu på alternativer. Det skriver Vejle Amts Folkeblad.

Annonce

Derfor er ideen om et nyt, stort varmeværk til 2,5 mia. kr. opstået. Udover Mølholm Varmeværk vil det få varmeværkerne i Fredericia, Vejle, Gårslev, Gauerslund, Middelfart samt energiselskabet Trefor som medejere.

Annonce

Tilslutningen til det nye varmeværk kræver imidlertid en ændring af vedtægterne hos Mølholm Varmeværk. Bestyrelsen har allerede nikket ja til ændringen, men den skal også godkendes af værkets brugere på en ekstraordinær generalforsamling.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|