23948sdkhjf

Wellmore sikrer 90 procent af efterskoles elforbrug

Wellmore A/S har netop leveret et 243 kW stort solcelleanlæg til Balle Fri og Ungdomsskole. Dermed vil omkring 90 procent af skolens elforbrug fremover komme fra solenergi.
Wellmore A/S, en af landets ældste solcellevirksomheder, har netop leveret et 1543 kvadratmeter stort solcelleanlæg til Balle Fri og Ungdomsskole.

Wellmore forventer, at det nye anlæg kan nå en årsproduktion på omkring 200.000 kWh, hvilket svarer til 90 procent af skolens elforbrug.

Wellmore A/S, der har base i Egtved, har været leverandør af solcelleanlæg siden 2006 og beskæftiger i dag cirka 20 medarbejdere. Størstedelen af medarbejderne holder til på hovedkontoret i Egtved, hvor også en af landets største live-udstillinger af energiløsninger findes.


Kommenter artiklen
Annonce
Annonce
Annonce
Udvalgte artikler
    Andre Nordiske Medier

    Nyhedsbreve

    Send til en kollega

    0.078