23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Mere el over den dansk-tyske grænse

Energinet.dk og TSO TenneT er blevet enige om at forøge overføringsevnen på elforbindelser mellem Jylland og Nordtyskland.

Der bliver nu bedre mulighed for at importere el fra Tyskland. Efter diverse ombygninger af 400 kV og 220 kV-forbindelserne over grænsen bliver den maksimale importgrænse nemlig hævet til 1.500 MW fra 1. september.





En måned senere hæves også den maksimale eksportgrænse fra de nuværende 1.500 MW til 1.780 MW. Det skriver Energinet.dk på sin hjemmeside.





- Forøgelse af kapaciteten på forbindelserne til udlandet er en grundlæggende forudsætning for forsyningssikkerheden i det danske elsystem, hvor 50 procent af elforbruget i 2020 vil være baseret på vindkraft. En stor udvekslingskapacitet er også afgørende for konkurrencen på det internationale elmarked og dermed til gavn for både forbrugere og for den danske energiproduktion som helhed, siger systemdriftsdirektør Jens Møller Birkebæk, Energinet.dk.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.172