23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

På gasjagt i Vendsyssel for 200 mio. kroner

Det franske selskab Total og Nordsøfonden investerer 200 mio. kr. i efterforskningsboringer efter gas i den nordjyske undergrund.
Annonce

Projektkoordinator Henrik Nicolaisen fra Total fortæller til Nordjyske.dk, at Nordjylland er et af de få steder i Danmark, hvor der er mulighed for at finde gas i større mængder.

Derfor har Total og Nordsøfonden nu valgt at investere 200 mio. kr. i efterforskningsboringer i det vendsysselske.

Annonce

- Der kan være op til fem gange mere gas i de danske skiferlag, heraf hovedparten i Nordjylland, end der indtil videre er hentet op i den danske del af Nordsøen, fortæller Henrik Nicolaisen til avisen.

Annonce

Geografisk afgrænser boringerne sig til et 40 til 50 kilometer bredt tværgående bælte fra Jammerbugt mod Kattegat med Hirtshals som nordligste punkt.

Annonce

Boringerne skal foretages i andet halvår af 2012.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web01