23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

3.000 stemmer senere: Strøm politianmeldes for stemmemisbrug

Annonce

Efter stemmesnyd vanker en politianmeldelse.

Det er KAB-vicedirektør Flemming Strøm, der er blevet politianmeldt af iværksætteren og investoren Rasmus Visby, der har været med til at afdække sagen, skriver DR.dk.

Årsagen er, at Flemming Strøm udnyttede en mulighed for at stemme på sig selv 3.000 gange for at komme i Radius’ bestyrelse. Det gjorde han ved at benytte de mange elmålernumre, som han via sin stilling som vicedirektør i boligadministrationsselskabet KAB har adgang til. Hver elmåler-nummer har en stemme i forbindelse med valget til bestyrelsen.

Annonce

Politianmeldelsen kommer efter, at KAB i går oplyste, at Flemming Strøm trækker sig fra bestyrelsen i Radius.

- Baseret på det, der skete i går, har jeg nu anmeldt det til politiet, for jeg vil gerne have en efterforskning, siger Rasmus Visby.

Annonce

KABs administrerende direktør Jens Elmelund tager politianmeldelsen til efterretning. Han understreger dog, at han ser på politiarbejdet med sindro.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|instance-web02