23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Seks havne i spil til service på Danmarks største havmøllepark

Annonce

Køge, Faxe Ladeplads, Klintholm, Rødvig og Stubbekøbing samt Trelleborg i Sverige. Alle er de i spil til at blive servicehavn på Kriegers Flak, som, når den står færdig, bliver Danmarks største havmøllepark.

Det skriver TV2 Øst.

- Der er seks forskellige havne, som er i spil i det her område, og det er desværre sådan, at fem må blive fravalgt og en, der ender med at blive valgt til servicehavn, siger Arne Rahbek, projektkommunikatør ved energiselskabet Vattenfall, til TV2 Øst.

Annonce

Vattenfall er nu i gang med at finde frem til, hvem der skal sorteres fra, og hvem der får opgaven og de arbejdspladser, der følger med.

Annonce
Kriegers Flak får fuldt udbygget en kapacitet på 600 MW, hvilket vil gøre den til Danmarks største havmøllepark.
Annonce

Annonce
Annonce
Kriegers Flak Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.057|