23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Citrusskaller skal blive til energi i Købe Bugt

Biogasanlæg i Køge Bugt rykker nærmere, efter en ny rapport udarbejdet i samarbejde mellem Solrød Kommune og flere universiteter viser, at anlægget bør placeres ved CP Kelco i Køge

Planen er, at anlægget skal kunne producere biogas fra tang- og fedtemøg fra strandene i Solrød Kommune, dyregødning samt restproduktet fra CP Kelco’s produktion; citrusskaller.





Placeringen ved CP Kelco er også ensbetydende med en økonomisk fordel grundet adgangen til råstoffer til biogasproduktionen.





Økonomiske og klima fordele

Biogasanlægget kan spare kommunen for et stort CO2-udslip, da den producerede gas er tæt på CO2-neutral, landmænd kan erstatte kunstgødning med biogasproduktionens restprodukter og samtidig vil anlægget være med til at sikre renere strande, når tang- og fedtemøg indgår i produktionen.





Udsigten til de store fordele til trods foreligger der ingen beslutning endnu.





- Vi skal snart i gang med en ny fjernvarmeplan, og det ville være oplagt at tænke et biogasanlæg ind i det arbejde. Vi har rigtig mange projekter i gang i Køge lige nu, og vi skal passe på, vi ikke tager munden for fuld, men et sådan anlæg ville være godt for både miljøet og pengepungen, siger Køge-borgmester, Marie Stærke til Sjællands Nyheder.





BREAKING
{{ article.headline }}
0.125