23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Statsministeren deltager i FNs klimatopmøde

Tirsdag den 22. september deltager statsministeren i FN’s klimatopmøde i New York. Dagen efter deltager statsministeren i åbningen af FN’s generalforsamling.

Statsminister Lars Løkke Rasmussen besøger New York den 21.-24. september 2009.





Tirsdag den 22. september deltager statsministeren i FN’s klimatopmøde. Dagen efter deltager statsministeren i åbningen af FN’s generalforsamling.





Klimatopmødet, der er indkaldt af FN’s generalsekretær Ban Ki-moon, vil fokusere på indgåelse af en global klimaaftale på klimatopmødet i København til december.





Stats- og regeringslederne vil bl.a. drøfte hovedelementer i klimaforhandlingerne, herunder udledningsreduktioner og økonomisk og teknologisk støtte til ulandenes klimaindsatser.





Statsministeren vil som kommende vært for COP15 tale ved såvel frokostdrøftelsen som ved topmødets afsluttende plenarforsamling. Ligeledes vil statsministeren deltage i et antal klima-arbejdsmøder med udvalgte grupper af stats- og regeringschefer.





Under besøget vil statsministeren desuden gennemføre en række bilaterale samtaler med vægt på COP15 og aktuelle udenrigspolitiske emner. Statsministeren vil desuden deltage i et højniveaumøde om Pakistan.





Kilde: Statsministeriet

BREAKING
{{ article.headline }}
0.111