Beboerforening udskifter gasfyr med varmepumpe
Mærskgården på Tåsinge har erstattet gas med en CO₂-baseret luft-til-vand-varmepumpe, som nu leverer energieffektiv varme til 82 seniorboliger.
På Tåsinge har den selvejende institution Mærskgården udskiftet sit gasfyr og elektrificeret varmeforsyningen med en luft-til-vand-varmepumpe.
Varmepumpen blev installeret i løbet af efteråret og vinteren 2025 sammen med en 350 kW elkedel, så foreningens beboere nu kan glæde sig over fossilfri opvarmning.
CO2 som kølemiddel
Den nye varmepumpe anvender CO₂ som kølemiddel, hvilket er velegnet i beboelsesområder, da det hverken er giftigt eller brandbart - og samtidig kan levere høje temperaturer. Varmepumpen er installeret udendørs og indkapslet med støjskærme. Den har i forvejen et lavt støjniveau, men på grund af placeringen tæt på et boligområde, hvor der er skrappe støjkrav, er der etableret ekstra lydisolering.
Luft-til-vand-modellen hedder H-300 CC (Close-Coupled) og er en komplet plug-and-play-løsning samlet på én stålramme. I den ene ende står varmepumpen indbygget i et maskinhus, og i den anden ende er energioptageren integreret. Løsningen fås i kapaciteter fra 300 til 600 kW og kan levere fremløbstemperaturer på op til 85 °C.
Stor energibesparelse allerede
På to måneder har Mærskgården med det nye system produceret 233.047 kWh, hvilket svarer til en besparelse på ca. 139.828 kWh sammenlignet med det tidligere gasforbrug. I runde tal svarer det til en almindelig husstands el- og varmeforbrug i syv år.
Alt i alt er der tale om en praktisk og skalerbar løsning, som understøtter både en økonomisk og bæredygtig varmeforsyning. Det nye anlæg sparer 114 ton CO₂ om året.
Download filen herunder, hvis du vil læse mere om projektet.