23948sdkhjf

SRS4000 modulær 19” fiberskuffe

| Medlemsnyhed | Indrykket af Prysmian Group Denmark A/S

Konfigureret og præmonteret efter ønske

SRS4000 Distribution Sub-Rack er en modulær fiberskuffe til rådighed i en række forskellige konfigurationer til integration i 19" ETSI/ANSI racks, gadekabinetter eller vægmonterede skabe.

Det består af en metal chassis i enten 1U, 2U eller 3U med eget valg af moduler, såsom Splice and Patch, Patch Only, Splice Only, Patchcord Storage eller Connected Splitter. Dette gør det muligt at tilpasse produktet til forskellige applikationer, med de samme byggeklodser.

Hver enhed leveres med enten 12, 24, 48 eller 96 fiberkapaciteter, med forskellige stiktyper til både singlemode og multimode fibre – og enten præmonteres eller som et sæt. Et kabel forankringssystemer gør at alle fibertype inklusiv blæste fibre kan benyttes.

Egenskaber og fordele:

  • Hurtig at montere – ca. 30 minutter
  • Kan leveres tomt eller konfigureret og monteret efter ønske
  • Modulært system - kan udbygges som netværket vokser
  • Metal chassis med kraftig plast indsats = lav vægt og stor holdbarhed
  • Indbygget bøjningsbeskyttelse igennem hele systemet
  • Samleled er afskærmet
  • Kabler bevæges ikke når skuffen trækkes ud
  • Svingbar skuffe med hængslet frontlåge
  • Indbygget kabelmanagement
  • Kan leveres til stort set alle konnektor typer
  • Fibre kan bestilles i ønskede farver
  • Gode muligheder for opmærkning
    Splidse fiberkapacitet:
  • 1U op til 96 (LC), 48 ( SC), 24 ( FC, ST & E2000)
  • 2U op til 192 (LC), 96 (SC), 48 (FC, ST & E2000)
  • 3U op til 288 (LC), 144 (SC), 72 (FC, ST & E2000)

Patch fiberkapacitet:

  •  1U - 96 med 1.6mm diameter patch cords
  • 2U - 192 med 1.6mm diameter patch cords
  • 3U - 288 med 1.6mm diameter patch cords
     

Kabel diameter:  Maksimalt 14 mm 

Skuffe størrelse i mm: 

  • 1U: (b) 480 x (d) 245 x (h) 44.5
  • 2U (b) 480 x (d) 245 x (h) 89.0
  • 3U (b) 480 x (d) 245 x (h) 133.5
     

Driftstemperatur:  -20°C til + 60°C  

Tests:

  • Optisk: Testet ved 1310nm, 1550nm og 1625nm
  • Tørvarme: BS EN 60068-2-2 Bb
  • Dampvarme: IEC 60068-2-3: 1969
  • Temperaturændring: IEC 60068-2-14: 1984
  • Vibration: IEC 60068-2-6: 1995
  • Stød: IEC 60068-2-27: 1987


Find yderligere information om all vores konnektivity produkter på vores hjemmeside.

Eller find dem via vores forhandler Teklet.

 


Skriv kommentar

Medlemsnyhed

Indrykket af
Prysmian Group Denmark A/S

Roskildevej 22
2620 Albertslund
Danmark
Prysmian Group Denmark A/S

Send til en kollega

0.167