23948sdkhjf

Fakta om udbudet

EU-nr
2022/S 204-582581
Offentliggjort
21.10.2022
Udbudstype
Udbud efter forhandling

Udbyder

Hillerød Vand A/S

Vindere

Udbud af Solrødgård Vandværk

(25.04.2023)
LM Byg og Vand & Teknik konsortiet I/S
Mårkærvej 2C
2630 Taastrup

Udbud af Solrødgård Vandværk


Hillerød Vand A/S

Udbudsbekendtgørelse – forsyningsvirksomhed

Bygge- og anlægsarbejder

Retsgrundlag:
Direktiv 2014/25/EU

Del I: Ordregivende enhed

I.1) Navn og adresser
Officielt navn: Hillerød Vand A/S
CVR-nummer: 31592496
Postadresse: Solrødgårds Allé 6
By: Hillerød
NUTS-kode: DK013 Nordsjælland
Postnummer: 3400
Land: Danmark
Kontaktperson: René Bruus Thomsen
E-mail: rbt@hfors.dk
Internetadresse(r):
Overordnet internetadresse: http://www.hfors.dk
Internetadresse for køberprofilen: https://eu.eu-supply.com/ctm/Company/CompanyInformation/Index/328776
I.3) Kommunikation
Udbudsmaterialet er gratis, ubegrænset og fuldt tilgængeligt på: http://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=343670&B=NORDKOB
Yderligere oplysninger fås på den ovennævnte adresse
Bud eller ansøgninger om deltagelse skal sendes elektronisk via: http://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=343670&B=NORDKOB
Bud eller ansøgninger om deltagelse skal sendes til den ovennævnte adresse
I.6) Hovedaktivitet
Vand

Del II: Genstand

II.1) Udbuddets omfang
II.1.1) Betegnelse:

Udbud af Solrødgård Vandværk

II.1.2) Hoved-CPV-kode
45252126 Bygge-anlægsarbejde: drikkevandsbehandlingsanlæg
II.1.3) Kontrakttype
Bygge- og anlægsarbejder
II.1.4) Kort beskrivelse:

Hillerød Vand A/S (Hillerød Vand) gennemfører et udbud med forhandling med forudgående indkaldelse af tilbud af en totalentreprisekontrakt med partnering om projektering, opførelse og igangsætning af et nyt vandværk, benævnt Solrødgård Vandværk. Det nye vandværk skal placeres på Solrødgårds Allé, 3400 Hillerød.

II.1.5) Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 125 000 000.00 DKK
II.1.6) Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2) Beskrivelse
II.2.2) Supplerende CPV-kode(r)
71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
71310000 Rådgivning inden for ingeniørvæsen og byggeri
71800000 Rådgivning i forbindelse med vandforsyning og affaldsbekæmpelse
45232430 Arbejde i forbindelse med vandbehandling
II.2.3) Udførelsessted
NUTS-kode: DK013 Nordsjælland
Hovedudførelsessted:

Solrødgårds Allé, 3400 Hillerød

II.2.4) Beskrivelse af udbuddet:

Hillerød Vand A/S (Hillerød Vand) har i over 100 år leveret vand til borgere i store dele af Hillerød Kommune samt en lang række større industrikunder.

For at sikre, at Hillerød Vand også i fremtiden kan levere vand og for at imødekomme det stigende behov for drikkevand samt sikre en bæredygtig og omkostningseffektiv vandproduktion udbyder Hillerød Vand hermed projektering, opførelse og igangsætning af et nyt vandværk, benævnt Solrødgård Vandværk. Det nye vandværk skal placeres på Solrødgårds Allé, 3400 Hillerød.

Solrødgård Vandværk etableres til en årlig kapacitet på minimum 3,0 mio. kubikmeter drikkevand, med mulighed for udvidelse op til 4,0 mio. kubikmeter drikkevand samt en forventelig behandlingskapacitet på ca. 750 kubikmeter i timen og nye rentvandstanke med et forventelig samlet beholdervolumen på ca. 3.000 kubikmeter. Solrødgård Vandværk skal være i drift senest den 01. december 2025.

Solrødgård Vandværk udbydes i totalentreprise med partering, da Hillerød Vand ønsker et tæt samarbejde med totalentreprenøren og dennes underrådgivere og -entreprenører gennem hele projektet og ikke mindst i projekteringsfasen. Herved forventes det, at alle parter bidrager med deres viden og kompetencer til samarbejdet og det samlede projekt med et ensrettet fokus på mål og succeskriterier.

II.2.5) Tildelingskriterier
de nedenfor anførte kriterier
Kvalitetskriterium - Navn: Økonomistyring / Vægtning: 20
Kvalitetskriterium - Navn: Organisation og kvalifikationer / Vægtning: 30
Kvalitetskriterium - Navn: Samarbejde og innovation / Vægtning: 30
Pris - Vægtning: 20
II.2.6) Anslået værdi
Værdi eksklusive moms: 125 000 000.00 DKK
II.2.7) Varighed af kontrakten, rammeaftalen eller det dynamiske indkøbssystem
Start: 17/03/2023
Slut: 01/12/2025
Denne kontrakt kan forlænges: nej
II.2.9) Oplysning om begrænsningen af antallet af ansøgere, der vil blive opfordret til at afgive bud eller deltage
Forventet antal ansøgere: 3
Objektive kriterier for valg af det begrænsede antal ansøgere:

Hillerød Vand vil udvælge tre (3) ansøgere, som vil blive opfordret til at afgive indledende tilbud.

Er der flere end tre (3) konditionsmæssige, egnede ansøgere, vil Hillerød Vand foretage en udvælgelse af de tre (3) bedst egnede. Udvælgelse vil blive foretaget ud fra en helhedsbetragtning af ansøgers relevante erfaring/referencer.

Ved vurderingen af relevansen af erfaringen/referencerne vil Hillerød Vand lægge vægt på, i hvor høj grad referencerne viser:

• Erfaring med bygge- og anlægsarbejder i forbindelse med opførelse af lignende vandværk

• Erfaring med projektering (både arkitekt- og ingeniørydelser) af lignende vandværk

• Erfaring med etablering af proces- og pumpeanlæg, tankanlæg samt styring og automation i lignende vandværk

• Erfaring med lignende samarbejdsformer, fx partnering

• Erfaring med bæredygtighedsprocesser i forbindelse med lignende projekter/bygge- og anlægsarbejder.

Med ”lignende” og ”relevant” menes referencer, som viser erfaring med projekter/bygge- og anlægsarbejder, der i indhold, genstand, omfang, samarbejdsform mv. svarer til den udbudte totalentreprisekontrakt.

Ansøger kan i ESPD’et, del V oplyse om erfaring/referencer, som Hillerød Vand kan tage i betragtning ved udvælgelsen. Ansøger må gerne vedlægge referencerne i et (eller flere) selvstændigt dokument i stedet for.

Ansøger må samlet set oplyse om højst ti (10) referencer.

Vedlægger ansøger mere end ti (10) referencer, vil Hillerød Vand alene se på de første ti (10) referencer. I så fald vil der endvidere kun blive lagt vægt på referencer, fra en virksomhed, hvorpå ansøger støtter sin ansøgning om deltagelse, hvis og i det omfang, ansøger har afleveret mindre end ti (10) referencer.

Referencerne må højst være otte (8) år gamle på tidspunktet for ansøgningsfristen regnet fra tidspunktet for aflevering af projektet/bygge- og anlægsarbejdet, ydelsen eller leverancen, som referencen vedrører.

Hillerød Vand har fraveget udbudslovens udgangspunkt om, at referencer/bygge- og anlægsarbejder skal være udført inden for de seneste fem (5) år (og referencer/tjenesteydelser skal være udført inden for de seneste tre (3) år).

Det er Hillerød Vands vurdering, at der er et begrænset antal af referencer/erfaringer fra opførte vandværker inden for de seneste tre (3)/fem (5) år, hvorfor det efter Hillerød Vands opfattelse er nødvendigt også at tage højde for relevante referencer, der er udført mere end tre (3)/fem (5) år tidligere, for at sikre tilstrækkelig konkurrence.

Følgende oplysninger bør angives for hver reference:

a) Ordregivers navn og kontaktperson

b) Udførelsestidspunkt samt tidspunkt for aflevering af projektet/opgaven

c) Samarbejdsform

d) Kontrakt-/entreprisesum

e) Kort beskrivelse af referencen, hvilken rolle ansøger havde samt hvilke bygge- og anlægsarbejder/opgaver ansøger varetog med angivelse af, hvorfor referencen efter ansøgers opfattelse er relevant i forhold til den udbudte totalentreprisekontrakt

II.2.10) Oplysninger om alternative tilbud
Alternative tilbud vil blive taget i betragtning: nej
II.2.11) Oplysninger om optioner
Optioner: nej
II.2.13) Oplysninger om EU-midler
Udbuddet vedrører et EU-finansieret projekt og/eller program: nej
II.2.14) Yderligere oplysninger

Del III: Juridiske, økonomiske, finansielle og tekniske oplysninger

III.1) Betingelser for deltagelse
III.1.2) Økonomisk og finansiel kapacitet
Liste over og kort beskrivelse af udvælgelseskriterier:

Ansøger skal indgive ESPD med angivelse af følgende regnskabsoplysninger for det seneste regnskabsår, under hensyntagen til, hvornår ansøger blev etableret eller startede sin virksomhed:

• Årlig omsætning

• Egenkapital

Mindstekrav til det niveau, der muligvis kræves:

Ansøgers årlige omsætning skal i det seneste afsluttede/offentliggjorte regnskabsår som minimum være på kr. 20.000.000,-.

Ansøgers egenkapital skal i det seneste afsluttede/offentliggjorte regnskabsår som minimum være på kr. 5.000.000,-.

ESPD fungerer som et foreløbigt bevis for, at ansøger opfylder mindstekrav til egnethed i relation til økonomisk og finansiel kapacitet.

Inden tildelingsbeslutningen skal den tilbudsgiver, som Hillerød Vand har til hensigt at tildele totalentreprisekontrakten til, fremlægge dokumentation for, at oplysningerne i ESPD er korrekte.

Når Hillerød Vand forlanger det, skal der fremlægges følgende dokumentation for økonomisk og finansiel kapacitet:

Erklæring om virksomhedens årlige omsætning og egenkapital i den seneste disponible årsrapport/årsregnskab, afhængig af hvornår virksomheden blev etableret, hvis tallene for årlige omsætning og egenkapital foreligger. Ved en sammenslutning af virksomheder (f.eks. et konsortium) skal oplysningerne i seneste disponible årsrapport/årsregnskab afgives for hver af de deltagende virksomheder i sammenslutningen. Baserer virksomheden sig på andre enheders økonomiske og finansielle formåen (f.eks. et moder-, søsterselskab eller en underleverandør), skal oplysningerne ligeledes afgives for disse enheder.

III.1.3) Teknisk og faglig kapacitet
Liste over og kort beskrivelse af udvælgelseskriterier:

Ansøger bedes i ESPD’et angive oplysninger om sammenlignelige projekter/bygge- og anlægsarbejder udført inden for de seneste otte (8) år - se begrundelse for de otte (8) år af punkt. II.2.9). Ansøger må gerne vedlægge referencerne i et (eller flere) selvstændigt dokument i stedet for. Med sammenlignelige projekter/bygge- og anlægsarbejder menes projektering og opførelse af et vandværk eller anden bygning med lignende drikkevandsanlæg.

Oplysningerne/referencerne bør omfatte projektnavn, ordregiver, entreprisesum, udførelsestidspunkt og beskrivelse af projektet, herunder de konkrete ydelser i et sådant omfang det er muligt for Hillerød Vand at vurdere, om ansøger opfylder nedenstående mindstekrav.

Mindstekrav til det niveau, der muligvis kræves:

Ansøger skal have erfaring med mindst én opgave inden for hver af følgende kategorier afleveret inden for de seneste otte (8) år:

- Bygge- og anlægsarbejder i forbindelse med et vandværk eller bygning med lignende drikkevandsanlæg med en kapacitet på minimum 300.000 kubikmeter pr. år

- Procestekniske leverancer i forbindelse med et vandværk eller lignende drikkevandsanlæg med en kapacitet på minimum 300.000 kubikmeter pr. år

- Intelligent styring (SRO) leverancer i forbindelse med et vandværk eller lignende drikkevandsanlæg med en kapacitet på minimum 300.000 kubikmeter pr. år

- Rådgivende ingeniørydelser i forbindelse med et vandværk eller lignende drikkevandsanlæg med en kapacitet på minimum 300.000 kubikmeter pr. år

- Arkitektydelser

Det er ikke et krav, at ansøger skal have erfaring med alle ovennævnte kategorier fra ét/samme projekt/bygge- og anlægsarbejde. Det er muligt at angive flere oplysninger/referencer for opfyldelse af mindstekravet til alle kategorier.

Baserer ansøger sig på andre enheders faglige erfaringer vedrørende udførelsen af konkrete dele af arbejderne, som totalentreprisekontrakten omfatter, skal de konkrete dele af arbejderne under totalentreprisekontrakten udføres af den enhed, som ansøger baserer sig på.

ESPD fungerer som et foreløbigt bevis for, hvordan ansøger opfylder mindstekrav til egnethed i relation til økonomisk og finansiel kapacitet. Se dog ovenfor, hvor muligheden for at vedlægge oplysninger/referencer i selvstændigt dokument er beskrevet.

Inden tildelingsbeslutningen skal den tilbudsgiver, som Hillerød Vand har til hensigt at tildele totalentreprisekontrakten til, fremlægge dokumentation for, at oplysningerne i ESPD er korrekte.

Ansøger vil ikke blive afkrævet yderligere dokumentation for teknisk og faglig kapacitet. Dog forbeholder Hillerød Vand sig ret til at kontakte ansøger eller den i referencen angivne kunde med henblik på at få attesteret oplysningerne om referencen, herunder de for referencen angivne tidspunkter.

III.1.4) Objektive regler og kriterier for deltagelse
Liste over og kort beskrivelse af regler og kriterier:

Se. punkt III.1.2), III.1.3) og II.2.9).

III.1.6) Sikkerhedsstillelse og garantier, som forlanges:

Totalentreprenøren skal stille sikkerhed for opfyldelse af dine forpligtelser over for Hillerød Vand senest otte (8) arbejdsdage efter, at totalentreprisekontrakten er indgået. Sikkerheden skal svare til 15 % af totalentreprisekontraktens anslåede værdi i henhold til udbudsmaterialet ekskl. moms (kr. 115.000.000,-). Sikkerhedsstillelsen tilpasses den endelige totalentreprisesum. Sikkerheden nedskrives til 10 % ved aflevering af bygge- og anlægsarbejdet. Sikkerheden nedskrives fra 10 % til 5 % ét (1) år efter afleveringstidspunktet i overrenstemmelse med proces- og funktionsgarantien. Sikkerhedsstillelsen frigives fem (5) år efter afleveringstidspunktet.

III.1.7) De vigtigste finansierings- og betalingsvilkår og/eller henvisning til relevante bestemmelser herom:

Totalentreprenørens betalingskrav/fakturaer forfalder til betaling ved Hillerød Vands modtagelse af anmodning om betaling (faktura) og skal betales senest 30 kalenderdage efter modtagelsen.

III.1.8) Retlig form, som kræves af den sammenslutning af økonomiske aktører, ordren tildeles:

Ansøgning om deltagelse afgivet af et konsortium skal vedlægges en udfyldt og underskrevet konsortieerklæring, hvori konsortiedeltagerne erklærer, at de hæfter solidarisk og direkte i forhold til Hillerød Vand.

Det skal fremgå af erklæringen, hvilken konsortiedeltager, der med bindende virkning, kan føre afklarende drøftelser og indgå aftaler med Hillerød Vand.

III.2) Kontraktbetingelser
III.2.2) Kontraktudførelsesvilkår:

Totalentreprisekontrakten har ABT 18 med Hillerød Vands ændringer som grundlag. Se øvrige kontraktudførelsesvilkår i udbudsmaterialet som indeholder udkast til totalentreprisekontrakt med partnering.

III.2.3) Oplysninger om de medarbejdere, der er ansvarlige for kontraktens udførelse
Krav om at anføre navne på og faglige kvalifikationer for de medarbejdere, der skal udføre kontrakten

Del IV: Procedure

IV.1) Beskrivelse
IV.1.1) Proceduretype
Forhandlingsprocedure med forudgående indkaldelse af tilbud
IV.1.3) Oplysninger om rammeaftale eller dynamisk indkøbssystem
IV.1.4) Oplysninger om reduktion af antallet af løsninger eller tilbud under forhandlingerne eller dialogen
Anvendelse af etapeopdelt procedure for gradvis at reducere det antal løsninger, der skal drøftes, eller tilbud, der skal forhandles
IV.1.8) Oplysninger om GPA-aftalen om offentlige udbud
Dette udbud er omfattet af GPA-aftalen: ja
IV.2) Administrative oplysninger
IV.2.2) Frist for modtagelse af bud eller ansøgninger om deltagelse
Dato: 17/11/2022
Tidspunkt: 12:00
IV.2.3) Forventet dato for afsendelse af opfordringer til at afgive bud eller at deltage til udvalgte ansøgere
Dato: 28/11/2022
IV.2.4) Sprog, der må benyttes ved afgivelse af tilbud eller ansøgninger om deltagelse:
Dansk
IV.2.6) Minimumsperiode, i hvilken den bydende er forpligtet af sit bud
Varighed i måneder: 3 (fra den anførte dato for modtagelse af bud)

Del VI: Supplerende oplysninger

VI.1) Oplysninger om gentagelse
Dette er et tilbagevendende offentligt indkøb: nej
VI.3) Yderligere oplysninger:

Hillerød Vand vurderet muligheden for opdeling af den udbudte totalentreprisekontrakt, men har fundet det mest hensigtsmæssigt ikke at foretage en opdeling af den udbudte totalentreprisekontrakt, da Hillerød Vand ønsker et tæt samarbejde (partnering) med totalentreprenøren. En opdeling af totalentreprisekontrakten vil medføre en risiko for uforholdsmæssige administrative byrder og større brug af ressourcer, så vel i forhold til udbudsprocessen som i forhold til samarbejdet gennem hele projektet.

Ansøger skal som sin ansøgning indgive ét ESPD som et foreløbigt bevis for de i udbudslovens §148, stk. 1, nr. 1-3, nævnte forhold. Det er ikke nødvendigt for ansøger at underskrive sit ESPD-dokument. Ved en sammenslutning af virksomheder (f.eks. et konsortium), skal der indgives et særskilt ESPD for hver af de deltagende økonomiske aktører, og hver deltagers ESPD-dokument skal være underskrevet af den pågældende deltager. Det er ikke nødvendigt for den ledende ansøger, der indgiver ansøgning om deltagelse, at underskrive sit ESPD-dokument. Såfremt ansøgeren baserer sig på andre enheders formåen, skal der indgives et ESPD for hver af de enheder, som denne baserer sig på og være underskrevet af den støttende enhed.

Ansøgeren udelukkes fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøgeren er omfattet af udelukkelsesgrundene i udbudslovens §§ 134 a, 135, 136 og 137, stk. 1, nr. 2, medmindre ansøger har fremlagt tilstrækkelig dokumentation for, at denne er pålidelig i overensstemmelse med udbudslovens § 138. Inden tildeling skal den tilbudsgiver, som ordregiver har til hensigt at tildele kontrakten til, fremlægge dokumentation for de oplysninger, der er afgivet i ESPD'et i henhold til udbudslovens §§151-152, jf. § 153. Hillerød Vand forbeholder sig mulighed for på ethvert tidspunkt i udbudsproceduren at anmode en ansøger/tilbudsgiver om at fremlægge dokumentation for de oplysninger, hvis dette er nødvendigt for at sikre, at proceduren gennemføres korrekt.

Ansøger må ikke have tilknytning til russiske statsborgere eller fysiske eller juridiske personer, enheder eller organer, der er etableret i Rusland, jf. EU-forordning ”om restriktive foranstaltninger i henhold til Ruslands handlinger, der destabiliserer situationen i Ukraine” (Forordning nr. 833/2014 af 31. juli 2014 som ændret af Rådets forordning (EU) nr. 2022/576 af 08. april 2022).

Beløb angivet i punkt. II.1.5) og punkt II.2.6) er Hillerød Vands bedste skøn over den forventede samlede totalentreprisesum inklusive eventuelle ekstraarbejder, uforudsete udgifter mv.

Med hensyn til oplysningerne angivet i punkt IV.1.4) forbeholder Hillerød Vand sig ret til at tildele totalentreprisekontrakten på baggrund af det indledende tilbud, og i givet fald således ikke gennemføre forhandlinger med tilbudsgiverne. Hillerød Vand kan ligeledes udvælge tilbudsgivere til forhandling på baggrund af det indledende tilbud og dermed beslutte ikke at forhandle med alle tilbudsgiverne, ligesom Hillerød Vand forbeholder sig retten til at lade forhandlingerne forløbe i flere faser med henblik på at begrænse antallet af tilbudsgivere undervejs (shortlistning).

Kontrakten varighed er i punkt II.2.7) angivet til at løbe fra den 17.03.2023 til den 01.12.2025. Kontrakten omfatter også 1- og 5-års eftersyn, som skal udføres ét (1) og fem (5) år efter afleveringen, som skal finde sted senest den 01.12.2025.

VI.4) Klageprocedurer
VI.4.1) Organ med ansvar for klageprocedurerne
Officielt navn: Klagenævnet for Udbud
Postadresse: Nævnenes Hus, Toldboden 2
By: Viborg
Postnummer: 8800
Land: Danmark
E-mail: klfu@naevneneshus.dk
Telefon: +45 72405600
Internetadresse: https://naevneneshus.dk
VI.4.2) Organ med ansvar for mæglingsprocedurerne
Officielt navn: Der er intet mæglingsorgan i Danmark
By: Ikke relevant
Land: Danmark
VI.4.3) Klageprocedure
Præcise oplysninger om klagefrist(er):

De præcise frister for klage følger af § 7 i bekendtgørelse nr. 593 af den 2. juni 2016 af lov om Klagenævnet for Udbud:

En virksomheds klage over ikke at være blevet udvalgt, skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen.

Klager over andre forhold, fx over ikke at være blevet tildelt totalentreprisekontrakten, skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 kalenderdage efter Hillerød Vands offentliggørelse af bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at Hillerød Vand har indgået totalentreprisekontrakten.

Klager skal være opmærksom på, at samtidigt med indgivelse af klage til Klagenævnet for Udbud skal klager underrette indklagede (Hillerød Vand) skriftligt.

VI.4.4) Tjeneste, hvor der kan fås oplysninger om klageproceduren
Officielt navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
By: Valby
Postnummer: 2500
Land: Danmark
E-mail: kfst@kfst.dk
Telefon: +45 41715000
Internetadresse: http://www.kfst.dk
VI.5) Dato for afsendelse af denne bekendtgørelse:
17/10/2022

Send til en kollega

0.047