23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Ørsted køber fransk/tysk onshoreforretning

Ørsted har mandag afsluttet købet af 100 procent af egenkapitalen i Ostwind. der udvikler, ejer og driver landvind- og solenergiprojekter i Tyskland og Frankrig.

Aftalen er baseret på en værdiansættelse af Ostwind på 689 millioner euro. Dette inkluderer finansielle forpligtigelser i projekterne og selskaberne.

Med købet af Ostwind træder Ørsted ind på de store vækstmarkeder inden for vedvarende energi på land i Tyskland og Frankrig, og købet vil øge Ørsteds tilstedeværelse inden for vedvarende energi på land i Europa markant.

Sammen med købet af Brookfield Renewables landvindforretning i Irland og Storbritannien i 2021 og det nylige indtog på det spanske marked for vedvarende energi på land omfatter Ørsteds Onshore-forretning nu det amerikanske marked og fire af de største vækstmarkeder i Europa i stor skala.

Ostwind aktiv i mere end 20 år

Ostwind, der har hovedsæde i Regensburg i Tyskland og i Strasbourg i Frankrig, udvikler, opfører og driver landvindmølleparker og solcelleanlæg. 

Virksomheden har været aktiv inden for udvikling af landvind i mere end 20 år og står bag en lang række idriftsatte energiprojekter med en samlet kapacitet på mere end 1 GW på tværs af de to lande. 

I dag har Ostwind en portefølje på 152 MW i drift og under opførelse, ca. 526 MW i den sidste del af udviklingsfasen og en udviklingsportefølje på ca. 1 GW. 

Virksomheden drives af et fuldt integreret team på 115 medarbejdere fordelt på ni lokale kontorer i Tyskland og Frankrig.

Øget tilstedeværelse i Europa

Handlen er i tråd med Ørsteds strategi om at øge selskabets tilstedeværelse i Europa yderligere. Ørsted gik ind på markedet for vedvarende energi på land i 2018 og har siden da udvidet sin Onshore-forretning betydeligt. 

I dag har Ørsted en portefølje af vind- og solenergiprojekter på 4,8 GW i drift og under opførelse i både USA og Europa ud over Ostwind-porteføljen, og selskabet er dermed godt på vej til at nå sit mål om en samlet global kapacitet på 17,5 GW inden for vedvarende energi på land i 2030.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.096