23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Ørsted overvåger havmøllepark efter missilaffyrringer

Annonce

Ørsted er opmærksom på øgede spændinger på tværs af Taiwan-strædet, skriver mediet Recharge i følge Finans. 

Årsagen er at Kina i sidste uge affyrede ballistiske missiler som gengældelse for at formanden for Repræsentanternes Hus i USA, Nancy Pelosi, besøgte Taiwan. 

Annonce

Missilerne ramte altså tæt på havvindmølleparkerne, hvorfor den skærpede opmærksomhed fra Ørsteds side af. 

- På trods af den øgede spænding på tværs af Taiwanstrædet er Ørsted fortsat fokuseret og engageret i forhold til at konstruere vores projekter, forvalte vores aktiver og tage sig af vores medarbejdere. Vi vil fortsat overvåge situationen og opretholde en tæt dialog med myndighederne, meddeler Ørsted til Recharge.

Annonce

Kina afholdte ligeledes flådeøvelser i flere områder tæt på Taiwan, blandet andet i et område midt i Taiwanstrædet, der ligger ca. 93 kilometer fra de taiwanske havvindmølleprojekter.

Annonce

Kina anser Pelosis besøg som en provokation.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.14|