23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Lille varmeforsyning drømmer om fusion

Varmen fra Lønstrup Varmeforsyning er dyr, derfor bejler det lille forsyningsselskab nu til Hjørring Varmeforsyning med henblik på en mulig fusion.

Lønstrup Varmeforsynings 420 varmeforbruger betaler nogle af de højeste varmeregninger i Hjørring Kommune, men bestyrelsen har nu øjnet en mulighed for at få bragt høje priser ned. Det skriver Nordjyske.dk.

Bestyrelsesformand for Lønstrup Varmeforsyning opfordrer til fusion med storebroren Hjørring Varmeforsyning.

- Vi vil gerne fusioneres med Hjørring Varmeforsyning, så vore kunder kan få samme vilkår, som Hjørring Varmeforsynings kunder, siger Lars Dam Christensen, formand for Lønstrup Varmeforsyning, til Nordjyske.dk.

Varmebrugerne i Lønstrup betaler næsten dobbelt så meget for varmen, som forbrugerne i Hjørring gør.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.172|