Det nordjyske rørfirma, L&H-Rørbyg, der med speciale inden for bl.a. VVS, sprinkler, fjernvarme og industrirør og er en del af Kemp & Lauritzen-koncernen, har fået godt fat på det norske marked.
Sidste år fik virksomheden for alvor fodfæste på det norske marked, da de bl.a. inkasserede en fjernvarmeordre fra Agder Energi.
AnnonceLæs mere om:Nyt marked for dansk fjernvarmeteknologi i Norge- Hvis ikke vi skal afvikle, skal vi udvikle, og med nedgangen i arbejdsmængden i Nordjylland, så vi det norske markedet som et af de områder, vi kunne satse på, fortæller Mogens Østergaard, afdelingschef for L&H-Rørbyg Aalborg til Nordjyske.
AnnonceEfter alt at dømme har denne strategi givet pote. L&H-Rørbyg har siden sommeren sidste år haft 5-6 ansatte på opgaven for Agder Energi i Norge.
Annonce
