Der er intet, der tyder på, at tidligere Dong-topchef Anders Eldrup kommer til at kede sig i fremtiden. I hvert fald melder han om pæn interesse for at tilbyde ham fremtidige opgaver.
- Jeg har allerede et antal bestyrelsesposter, og dem er jeg glad for. Selv i de seneste to-tre uger har jeg fået mindst fem forespørgsler om, hvorvidt jeg kunne tænke mig ditten eller datten. Så jeg er egentlig relativt optimistisk med hensyn til, at der vil blive kaldt på mig til forskellige ting, siger Anders Eldrup til Børsen.
AnnonceVil ikke være administrerende direktørHan understreger dog, at han ikke er interesseret i igen at indtage en stilling som administrerende direktør i et selskab, men i stedet i opgaver med ”en løsere portefølje”.
AnnonceFørst skal det dog afklares, om Dong Energy vil påberåbe sig en toårig konkurrence-, kunde- og leverandørklausul, som var en del af Anders Eldrups kontrakt med energiselskabet.
Anders Eldrups advokat, Lars Svenning Andersen fra Bechbruun, har forgæves forsøgt at få et svar på dette fra Dong. På Børsens henvendelse svarer kommunikationschef Karsten Anker Petersen blot, at man på nuværende tidspunkt ingen kommentarer har.
Annonce
