23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Vindmølleindustrien: Fattigt forslag fra Dansk Energi

Dansk Energi foreslår at udskyde en havvindmøllepark i forbindelse med de igangværende energiforhandlinger. Det forslag er en klar ommer, lyder det fra Vindmølleindustrien.

I gårsdagens udgave af Berlingske peger Dansk Energi på at en udskydelse af etableringen af havmølleparken Kriegers Flak for at få parterne i energiforhandlingerne til at nå hinanden.

Det forslag møder nu kritik fra Vindmølleindustrien.

Ærgerlig over Dansk energi

- Det er ærgerligt, at en så stor organisation som Dansk Energi har så små visioner, når det kommer til jobskabelse på energiområdet. Alene vinddelen i regeringsudspillet vil give omkring 8.000 danske arbejdspladser, siger adm. direktør Jan Hylleberg i Vindmølleindustrien og henleder opmærksomheden på, at man allerede fra regeringens side har skaleret vindområdet ned med omkring en halv milliard kroner.

- Hvis man vil være seriøs og fremadrettet, så foreslår man i stedet, at alle vindprojekterne samlet kommer hurtigt i udbud, så markedet fastsætter den bedst mulige pris, fastslår direktøren og fortsætter:

- Regeringen har en målsætning om, at 50 pct. af vores elforbrug i 2020 skal komme fra vind. Det er en rigtig målsætning. Vind er nemlig den billigste og reneste alternative energikilde og en helt nødvendig del i omstillingen til et grønnere energisystem.

1 milliard fra et forlig

I sidste uge barberede klima- og energiminister Martin Lidegaard 1 milliard af energudspillet, men det er stadig en milliard for meget, lyder det fra Venstre, der vil have prisen ned på 3,6 mia. kr., i stedet for de 4,6 mia. kr. udspillet vil koste, som det ser ud nu.

Læs:

Regeringen reducerer energiudspil med 1 milliard kroner
BREAKING
{{ article.headline }}
0.187