23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Dansk elbildesigner har fået bestilling på 300 elbiler til dansk taxatjeneste

Den californiske virksomhed Fisker Inc., med danske Henrik Fisker i spidsen, har netop underskrevet en aftale med den danske taxa-app Viggo om levering af 300 elbiler. Det oplyser parterne i en pressemeddelelse.

Der er tale om Fisker Ocean, som er en eldrevet SUV med solceller på taget, syntetisk læder og materialer lavet af genanvendt plast fra fiskenet og plastflasker.

Produktionen af bilerne ventes at start op i fjerde kvartal 2022, og modellen skal indgå i en flåde af elbiler, som kommer til at køre i en række skandinaviske byer i 2023, oplyser kørselstjenesten Viggo.

- Vi skabte Fisker Ocean med fokus på plads, rækkevidde og kvalitet - og disse ting er også meget vigtige for Viggo, deres chauffører og deres kunder, siger Henrik Fisker, formand og adm. direktør for Fisker, i pressemeddelelsen. 

BREAKING
{{ article.headline }}
0.121