I 2009 udvidede Strandby Varmeværk med et stort solfangernalæg. Nu investerer man 5 mio. kr. i en ny elkedel. Kontrakten er underskrevet, skriver Nordjyske.dk.
Elkedlen bliver leveret i marts 2012.
Elkedlen kommer til at betyde nye tider hos varmeværket.
- Vindmøllerne producerer et overskud af el om natten og i weekenderne. Den overproduktion kan vi købe til en billig pris, og herfra kan elkedlen så producere varme, forklarer bestyrelsesformand Palle Jensen om baggrunden for hele investeringen.
Anvendelse af den billige vindmøllestrøm betyder nemlig, at varmeværket kan reducere i mængden af gas, der anvendes på værket.
Primære målDet primære mål med investeringen er nemlig at sikre rimlige varmepriser for forbrugerne i Strandby.
- I bestyrelsen arbejder vi for at sikre rimelige varmepriser i Strandby, og selvom varmeprisen stiger lidt i 2012, så håber vi på, at elkedlen kan være med til at tage toppen af de stigende gaspriser, siger Palle Jensen.
Investeringen på fem millioner kroner kan være tjent ind på godt fem år, hvis alt går vel.