23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Vindmølle-underleverandører præget af underskud

Til gengæld tyder alt på, at nedturen nu er vendt, og der er bedre tider på vej i branchen.
Annonce

En undersøgelse fra Deloitte blandt et bredt udsnit af medlemmerne i brancheforeningen Vindmølleindustrien viser, at en tredjedel af underleverandørerne ikke formåede at skabe overskud sidste år. Det skete på trods af, at branchen som helhed er vokset med 31 % siden 2007.

Annonce

- Det er en rigtig stor andel af virksomhederne, som har underskud. Men det gode er, at det ser ud som om, at den dårlige udvikling er stoppet. Status i dag synes at være, at det stadig går dårligt. Men det går ikke mere skidt i morgen, end det har gjort i dag, udtaler Peter Rønde Jakobsen, rådgiver i Corporate Finance i Deloitte, til Jyllands-Posten.

Annonce

Direktør for Vindmøllebranchen, Jan Hylleberg, er ikke overrasket over den økonomiske situation i branchen. Han forklarer den med øget konkurrence og pres på forsyningskæden.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|