23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Solenergi foran markant opsving

Solenergi spås en gylden fremtid i USA og vil allerede om tre år være konkurrencedygtigt med andre energiformer.
Annonce

Det er flere eksperter inden for den amerikanske energisektor, der vurderer, at solenergi allerede om tre år vil være konkurrencedygtigt med traditionelle energiformer på det amerikanske marked – og det endda uden statslige tilskud, skriver Financial Times ifølge EpN.

Annonce

Derfor forventes det, at brugen af solenergi både i USA og globalt vil stige markant.

Årsagen til at energiformen formodentligt kan klare sig uden tilskud er, at man i de senere år har reduceret udgifterne til solenergi med mere end 60%. Det skyldes både teknologiske fremskridt, en mere effektiv produktion og lavere profitmargener.

Annonce
Californien stort satsningsområde

Eftersom solenergi er særligt attraktivt i områder med megen sol, så forventes det, at Californien bliver et af de steder på amerikansk jord hvor der skal satses stort.

Annonce

Planen er at anlægge parker med en kapacitet på 16.500 MW i forhold til de 300 MW, der udgør USA's samlede solenergi-kapacitet i dag.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|instance-web01