23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Vindmølleindustrien venter vækst efter tysk atombeslutning

Vestas øjner markedsmuligheder i kølvandet på den tyske forbundsregerings beslutning om at lukke landets atomkraftværker i 2022.

Den danske vindmølleindustri vil blive en af de store vindere, når Tyskland skal erstatte landets atomkraftværker, vurderer direktør i Vindmølleindustrien, Jan Hylleberg, ifølge DR Penge.





Frem mod 2022, hvor Tysklands atomkraftværker skal være lukket, venter bl.a. Vestas at komme ind på markeder, hvor fokus tidligere var på investeringer i atomkraft.





- Den tyske beslutning betyder, at tyskerne vil fremskynde investeringer og planer om vindkraft i Tyskland, som skal udfylde hullet efter atomkraftværkerne. Det giver os nogle positive markedsforventninger, siger Vestas-direktør Peter Brun.





Hvor mange arbejdspladser den ventede salgsstigning i Tyskland kaster af sig, og om de eventuelt placeres i Danmark, vil Peter Brun ikke spekulere i.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.182