23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Argo-formand har fuld tillid til ledelse

Annonce

Det sjællandske affaldsselskab Argo indrømmede for nylig, at man har foretaget ulovlige indkøb for 94 mio. kr. – indkøb der retteligt skulle have været i EU-udbud.

Formanden for Argo, Niels Hörup, der er borgmester i Solrød, understreger, at man tager sagen meget alvorligt, og at man er i gang med en oprydning. Det skriver SN.dk.

Annonce

Han har dog stadig fuld tillid til selskabets ledelse.

- Det her tager vi meget alvorligt. Det er en beklagelig fejl, og det skal der selvfølgelig rettes op på. Jeg noterer mig, at ledelsen i foråret 2018 har taget det op af egen drift og har lavet en plan for at gennemføre de udbud, så vi ved udgangen af første halvår 2019 er i fuld overensstemmelse med EU-udbudsretten, siger Niels Hörup til SN.dk.

Annonce

Originalartikel: https://sn.dk/Roskilde/Argo-formand-efter-ups-for-94-millioner-Vi-er-i-gang-med-at-rydde-op/artikel/790308

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.176|instance-web03