23948sdkhjf
Annonce

35 hektar solcellepark godkendt i Sønderborg

Better Energy A/S vil opføre solceller for 250 mio. kr. uden Vollerup i Sønderborg Kommune

Der ligger allerede et biogasanlæg i området ved Glansager udenfor Vollerup i Sønderjylland, og nu er der også et solcelleanlæg på vej.

Læs også: Lokalpolitikere nikkede ja til kæmpe solcellepark

Sønderborg Kommune har godkendt planerne om en solcellepark med 72.000 solcellemoduler på et 35,3 hektar stort areal, skriver JydskeVestkysten. 

Det er virksomheden Better Energy A/S, der vil anlægge parken, som allerede kan stå færdig i november, ifølge direktør for forretningsudvikling og partner Michael Vater.

- Vi bliver koblet på nettet inden årets udgang, så vi producerer strøm fra efteråret, siger han til JydskeVestkysten.

Solcelleanlægget er en investering på cirka 250 mio. kr. og kommer til at producere, hvad der svarer til 5000 familiers elforbrug årligt.

Kommenter artiklen (2)
Annonce
Annonce
Annonce
Udvalgte artikler
    Andre Nordiske Medier

    Nyhedsbreve

    Send til en kollega

    0.072