23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

MHI Vestas går efter førerpositionen

Vindmølleproducentens topchef er overbevist om, at selskabets top-mølle kan slå Siemens Gamesa

MHI Vestas har efterhånden installeret de første 100 V164-vindmøller, og dermed er teknologien ved at være så gennemprøvet, at den kan erobre markedsandele. Det skriver Børsen.

Konkurrenten Siemens Gamesa sidder på godt 70 pct. af offshore-markedet, men MHI Vestas har netop fået certificeret V164’eren i en 9,5 MW-udgave og har dermed markedets største vindmølle.

CEO Philippe Kavafyan forklarer, at man nu har nået et punkt, hvor man kan opstille én vindmølle om dagen – samme frekvens som Siemens Gamesa. Og det giver grund til optimisme.  

- Vi er dem, der skal udfordre, og vi vil vise, at vi kan levere en teknologi, som er så pålidelig, at det også vil give branchens investorer ro i maven, siger Philippe Kavafyan til Børsen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.206