23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Flere tusind grunde i Danmark er forurenede og truer grundvand

Ny redegørelse fra Danske Regioner viser omfanget af forurenede grunde, der kan true drikkevandets kvalitet.
Annonce

Tusindvis af grunde rundt om i Danmark er så forurenede, at grundvandskvaliteten er truet. 

Det oplyser Danske Regioner på baggrund af en ny redegørelse, skriver organisationen i en pressemeddelelse.

- 160 grunde i Danmark er så forurenede, at tiltag skal sættes i værk, for at forureningen ikke ødelægger grundvandet. 4925 forurenede grunde skal undersøges yderligere, og 8005 forurenede grunde skal gennemgå indledende undersøgelser, lyder det.

Annonce

Regionerne har i 2015-2017 blandt andet undersøgt for stoffet PFAS (fra emballage, maling og lak) i 1730 vandprøver. Ifølge regionerne er stoffet fundet i 880 af prøverne.

Annonce

Heino Knudsen (S), formand for Danske Regioners udvalg for miljø og ressourcer, er bekymret over situationen.

- Vi tager rent drikkevand som en selvfølge i Danmark, men det kan vi kun fortsætte med, hvis vi tager udfordringerne alvorligt, siger han i pressemeddelelsen.

Annonce

/ritzau/

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|