23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

European Energy har mange flere MW sol på vej

I sidste uge idriftsætte European Energy sit solcelleanlæg på Læsø. Det var det sidste i rækken af de i alt 70 MW, der er blevet i driftsat i Danmark over de seneste tre uger.

Men det stopper ikke her.

- European Energy har en betydelig pipeline af projekter i Danmark. Vi har netop nettilsluttet 70 MW solcelleparker i de seneste uger, og vi regner med at fortsætte vores arbejde med at udvikle og bygge solcelleparker i højt tempo, siger Joachim Steenstrup, kommunikationschef i European Energy.

Selvom European Energy helst ikke opgiver antal, placering, størrelse eller status på de mange anlæg, der lige nu ligger i selskabets udviklingskasse, så er der alligevel et par stykker, der kan sættes placering, størrelse og staus på.

Ved Hemmet i Ringkøbing-Skjern Kommune arbejder European Energy med etableringen af en solcellepark med en kapacitet på 25 MW. Den skal ligge i umiddelbar nærhed af European Energys vindmøllepark Holmen og Holmen 2, som er under udvikling.

I Jammerbugt Kommune har European Energy kig på to jordarealer ved Pandrup. Solcelleparkerne Pandrup 1 og Pandrup 2 kommer til at have en samlet kapacitet på 40 MW.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.109