23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Coop investerer 100 millioner i LED-belysning

500.000 pærer og lysstofrør skal udskiftes i Coops 1.200 butikker i Danmark.

Coop vil reducere sit energiforbrug med 20 procent i 2020 i forhold til 2014.

En stor del af denne besparelse skal komme fra, at al belysning udskiftes til LED.

Opgaven dækker grundlæggende alle typer belysning i alle typer af rum og udstyr, og kan i antal runde 500.000 lyskilder.

Projektet gennemføres fra nu og indtil udgangen af 2018 af Nordic Business Light A/S, som er valgt til leverandør til opgaven.

- Kontraktens omfang estimeres, inklusiv deltagelse fra Brugsforeninger, at kunne runde 100 mio. kroner. Måske er dette den største enkeltstående LED-kontrakt i Danmark og måske hele Norden, vi ved det reelt ikke, siger energichef Peter Kjærgaard Svendsen, Coop og tilføjer:

- Vi er enormt stolte af den løsning, der nu ruller ud i vores butikker. Med de valgte løsninger kommer vi ikke bare til at generere en enorm energibesparelse, vi kommer også til at løfte kundeoplevelsen i butikkerne, siger Peter Kjærgaard Svendsen.

Udskiftningen omfatter alle Coop butikker i Kvickly, SuperBrugsen, Dagli'Brugsen, Fakta og Irma samt de selvstændige Brugsforeninger der ønsker at indgå.

 

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094