23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Siemens spår lavere priser på havvindmøller

Vindmølleproducenten vil selv gå forrest i bestræbelser på at skaffe kunderne billigere møller.

Direktøren for Siemens Offshore, Gustl-Bernhard Friedl, er overbevist om, at vi i de kommende år vil se et øget prispres inden for havvindmøller.





- Branchen har et stærkt ønske om at nedbringe omkostningerne på offshore-møller. Men det er ikke noget, vi som producenter af møller alene kan sikre. Møllerne i sig selv udgør jo kun cirka halvdelen af prisen for en offshore-park, så hvis priserne skal ned, skal der også ske noget på tilslutningssiden. Men prisfald tror jeg bestemt vi vil se, efterhånden som markedet udvikler sig. Og som markedsleder vil vi i Siemens gå i front på denne udvikling, siger Gustl-Bernhard Friedl til Berlingske Business.





Han forklarer blandt andet, at Siemens vil sikre lavere priser ved at producere i områder med lavt prisniveau. Det betyder dog ikke, at der skal skæres ned på de danske fabrikker, men i stedet skal der arbejdes med automatisering og effektivisering af arbejdsgange.





Siemens Wind Power var onsdag med ved

indvielsen af Danmarks nye havvindmølle-park Rødsand 2

, hvor den tyskejede vindmølleproducent har leveret møllerne. Gustl-Bernhard Friedl forventer da også at det bliver i Danmark og andre lande i det nordlige Europa, at væksten inden for offshore-energi kommer til at være i det kommende årti.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.125