Bygningsreglement dumper de dårligste varmepumper
Når det nye bygningsreglement træder i kraft 1. januar 2011 må mange varmepumpe-modeller trækkes fra markedet. Luft/Vand-varmepumperne rammes hårdest.
Luft/vand-pumperne hårdest ramt
Det går hårdest ud over luft/vand-varmepumperne, hvor 40 % af pumperne, der i dag er på Energistyrelsens positivliste, dumper eksamen og må trækkes fra det danske marked. Derudover må yderligere 26 % kun sælges til begrænset anvendelse.
For væske/vand-varmepumperne står det ikke helt så grelt til. Her dumper 15 % af pumperne på positivlisten, mens 22% kun må anvendes i begrænset omfang.
Luft/luft-varmepumperne figurerer ikke på positivlisten – til gengæld skal de fra og med januar være A-mærkede for at kunne sælges.
Fremmer bedste og mest effektive produkter
- Ideen med at stille skrappe krav i bygningsreglementet er jo netop at sikre, at de bedste og mest effektive produkter bliver fremmet, siger civilingeniør Ejner Jerking fra Erhvervs- og Byggestyrelsen til Ingeniøren.
Det er dog ikke kun på varmepumpeområdet, at bygningsreglementet går ind og strammer op. Også gas- og oliefyrede kedler samt ventilationsanlæg må oppe sig lidt for at leve op til kvalitetskravene, der er baseret på anbefalinger fra Teknologisk Institut.
Læs også....
Kaos præger markedet for varmepumper