Bestyrelsen i Baltic Sea Solutions har på grund af svigtende omsætning måttet indgive en frivillig konkursbegæring.
Det kan få stor betydning for Lollands klimasatsning, fordi selskabet sidder med en betydelig del af ekspertisen og kontakterne på området, skriver Folketidende.
Lolland Kommune følger igangværende projekter til dørs.
- Det er trist for medarbejderne, og vi skal nu i gang med at revurdere kommunens satsning på klima- og energiområdet. Vi har selv opbygget en del ekspertise, og må se at få det bedste ud af det, siger borgmester Stig Vestergaard.
Bass’ fokusområde har været regionaludvikling med vedvarende energi og innovativ teknologi som vækstfremme, og alene i 2009 skaffede Bass godt 50 millioner kroner til projekter alene via fonde, skriver Folketidende.