23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Dong Energy udbyder energibesparelser

Dong Energy udbyder nu en del af sin energispareindsats i udbud. Det drejer sig om 5 millioner kilowatt-timer.
Annonce

Der er et markant politiske ønske om, at energiselskaber, virksomheder, kommuner og offentlige institutioner sparer på energien. Som følge af en politisk aftale er sparekravet til energiselskaberne således fordoblet i 2010.

Sparer det årlige forbrug på Frederiksberg Annonce

- Vi skal kunne dokumentere, at vi har fundet og gennemført besparelser hos vores kunder svarende til 300 mio. kilowatt-timer i år. Det er lige så meget som det årlige forbrug på Frederiksberg, fortæller markedschef Allan Schefte.

Energiselskaberne har gennem mange år hjulpet deres kunder med at spare, og nu skal spareindsatsen i stigende grad involvere eksterne aktører. Derfor laver Dong Energy, som det første energiselskab i Danmark, et udbud på 5 mio. kilowatt-timer.

Annonce
Handel med besparelser

- Vi er meget aktive ude hos kunderne, og vi kan altid reducere energiforbruget mellem 5 og 30 procent. Denne indsats supplerer vi gerne ved et samarbejde med en professionel partner. Vi håber, at der er et marked for at købe og sælge sparede kilowatt-timer, og at man på den måde, kan få endnu flere til at engagere sig i arbejdet med at spare på energien, siger Allan Schefte.

Annonce

Rådgivende ingeniørfirmaer, bygmestre og vvs- og el-installatører, der gennemfører nye energispareprojekter for virksomheder og kommuner, vil frem til den 28. juni kunne aflevere ansøgning om prækvalifikation til udbuddet. Fristen for aflevering af tilbud er den 16. august.

Annonce

Udvælgelseskriterier, kravspecifikation, formkrav, tidsplan og andre detaljer omkring udbuddet vil fremgå af udbudsmaterialet, der fremsendes elektronisk til interesserede tilbudsgivere.

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.095|