Det afgående repræsentantskab hos Østjysk Energi har netop godkendt regnskabet for 2009.
Tilfredsstillende overskud på 11,5 mio.Koncernregnskabet for 2009 viser et overskud efter skat på 11,5 mio. kr. – en forbedring i forhold til det budgetterede på 4 mio. kr.
Set i lyset af finanskrise og i forhold til branchen generelt må årets resultat anses for at være ganske tilfredsstillende.
Hovedårsagen til den positiv budgetafvigelse er et højere udbytte fra Dong Energy A/S.
For 2010 er der budgetteret med et samlet underskud efter skat på 15 mio. kr., men i februar 2010 blev halvdelen af Østjysk Energi’s aktier i Dong Energy A/S solgt i henhold til aktionæroverenskomsten med staten.
Salget medførte en avance på 73 mio. kr., der vil indgå i 2010 regnskabet. Det betyder, at det planlagte investeringsprogram kan gennemføres i 2010 uden lånoptagelse.
Østjysk Energi er et elselskab, som forsyner ca. 54.000 installationer i den sydlige del af Århus kommune samt en del af Skanderborg og Odder kommuner.
