23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Zeteco Energy vil ansætte endnu flere medarbejdere

Virksomhed i Ikast oplever stor efterspørgsel på solceller og husvindmøller. Målet er at have op til 50 ansatte ved udgangen af 2010.
Annonce

Zeteco Energy i Ikast forhandler solceller, solvarmeanlæg og husstandsvindmøller.

I spidsen for virksomheden står ægteparret Anne og Jeff Lauritzen.

Tre måneder efter stiftelsen har de rundet 12 medarbejdere.

30 - 50 ansatte i Ikast

- Det er et marked i meget stor vækst, og vi har fundet nogle rigtig gode leverandører. Jeg regner med, at vi inden årets udgang er mellem 30 og 50 ansatte i Ikast, siger Jeff Lauritzen til Herning Folkeblad.

Annonce

Virksomhedens målgruppe er privatpersoner og små og mellemstore virksomheder.

F.eks. udgør landbruget en betydelig kundegruppe, for en lille vindmølle er velegnet til at reducere energiregningen, mener Jeff Lauritzen.

Annonce
Ny ordre

12. april indgik Zeteco Energy aftale med det nordjyske forsynings selskab, Nyfors, om levering af solcelleanlæg til deres nye tiltag: Solcelleanlæg finansieret over elregningen.

Annonce

Nyfors' netkunder kan gennem en lille ekstra månedlig betaling de næste 8 år eller 10 år få finansieret et nyt solcelleanlæg.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web04