23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Ingen kompensation for multimedieskat

Industry Supplys undersøgelser viser, at kun et fåtal af de danske virksomheder giver deres medarbejdere godtgørelse for den nye multimedieskat.

I de seneste to uger har Energy Supplys læsere kunnet svare på, om deres virksomhed tilbyder medarbejderne kompensation for multimedieskatten.

Og tendensen er entydig; mere end 125 brugere har svaret, og af disse er der kun 15%, der arbejder i virksomheder, hvor medarbejderne bliver kompenseret. Hele 85% må undvære kompensation.

Og tendensen er gældende i hele industrien. I byggeindustrien får 10 % kompensation, i elektronikindustrien 11 %, i træindustrien og fødevareindustrien 13 %, mens metalindustrien er bundskraber med 8 %.

I alt har mere end 1.600 brugere svaret på Industry Supplys portaler, men det skal understreges, at undersøgelsen ikke er repræsentativ.

Giv din mening til kende i denne uges afstemning til højre for denne artikel: Hvor høj tror du, lønstigningerne bliver i industrien i år?

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|instance-web02