Mens du sover, bliver der fyldt nyt brændstof på bilen i garagen.
Det kan blive virkelighed, for Honda har netop installeret prototypen på en soldrevet tankstation til brintbiler foran sit forskningscenter i Los Angeles. Det skriver Comon.
Honda-chef Takanobu Ito har store forventninger til brændselscelle-biler, der kører på brint. Det klassiske problem, som også gælder for elbiler, er jo at der mangler tank- eller ladestationer.
AnnonceDerfor har Honda udviklet en lille brint-tankstation, som bilejeren kan installere i sin egen garage.
Fremstiller selv brintSå kan man selvfølgelig spørge, hvor denne brint skal komme fra. Og svaret er meget enkelt – anlægget fremstiller selv brint gennem elektrolyse af vand. Energien til denne proces kommer indirekte fra solpaneler. Så det kan næsten ikke blive meget grønnere.
AnnonceHonda har tidligere fremvist en lignende prototype, men det nye anlæg skulle være mindre og mere effektivt.
Fyldt tank på en natKonceptet er meget enkelt. I løbet af dagen genereres energi fra solpanelerne, som overføres til elnettet – og altså sælges til energiselskabet til en høj pris. Om natten er strømmen billigere og anlægget kører så med strøm fra elnettet.
AnnonceBilen parkeres i garagen og tilsluttes anlægget, og det tager otte timer at producere et halvt kilo brint, hvilket skulle række til en dags kørsel.
Det skal også være muligt at tanke brint i normale tankstationer, men der er stadig kun meget få steder af de såkaldte Fast Fill stationer, hvor man kan fylde brinttanken på fem minutter.
AnnonceMen alligevel er Honda urokkelig i sin tro på, at brintbiler – og ikke elbiler – er fremtidens bæredygtige transportform.
Annonce