23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

DONG afslutter boring med succes

DONG Energy har i området vest for Shetlandsøerne afsluttet to succesfulde sideboringer i Glenlive-fundet. Her har energikæmpen fundet et reservoir af høj kvalitet med højere gasmætning end forventet.

Fra ikke at have været til stede i Storbritannien i 2000 har DONG Energy i dag ejerskab i ni fund og 26 licenser og er operatør på syv af disse.

Søren Gath Hansen, koncerndirektør i DONG Energy og ansvarlig for selskabets efterforsknings- og produktionsaktiviteter, er tilfreds med den hastige vækst i selskabets britiske portefølje.

- Vi har deltaget i størstedelen af de fund, der er gjort vest for Shetlandsøerne, siden vi i 2000 indledte vores aktiviteter i området. Og vi har etableret en stærk position i et område med stort udviklingspotentiale.

Licenstildelinger, swaps og opkøb

DONG Energy's position i området vest for Shetlandsøerne er etableret ved en kombination af licenstildelinger, swaps og opkøb. Først kom tildelingen af efterforskningslicensen Cambo, hvor det første oliefund blev gjort i 2001. DONG Energy har siden deltaget med succes i hver tildelingsrunde. I 2004 købte DONG Energy ConocoPhillips' portefølje i området, herunder Laggan-fundet, og selskabet købte sig ind i Rosebank og Tormore, før der blev gjort fund i de to felter.

Endelig indgik DONG Energy i år en swap-aftale med OMV, og fik herigennem en andel i Tornado-licensen, umiddelbart før det nylige fund blev gjort.

- Vi planlægger stadig yderligere efterforsknings- og vurderingsaktiviteter i området vest for Shetlandsøerne, men vores fokus er

nu tillige rettet mod at realisere fundene gennem udvikling af vores portefølje i området, tilføjer Søren Gath Hansen afsluttende.

Kilde: DONG Energy A/S

BREAKING
{{ article.headline }}
0.126|instance-web03