23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Møde bød på nyt anlæg og ny placering

Borgerne i Brande tog mod med kyshånd, da Brande Fjernvarmecentral i aftes indbød til møde om udbygningen af fjernvarme-anlægget i Brande. Det blev til enighed om nyt anlæg og ny placering.

Brande Fjernvarmecentral har tidligere været i skærsilden, da man planlagde en udbygning af det eksisterende fjernvarmeanlæg midt i Brande. Derfor inviterede man i aftes borgerne i Brande til møde om den nødvendige udbygning af fjernvarme-anlægget i byen. Og det blev til overvejende enighed om at opføre et nyt anlæg, muligvis baseret på vådflis, på et byggemodnet areal på Mylius Erichsensvej i Brande.





Udgifterne til det nye anlæg vil ligge omkring 18 mio. kr., og løsningen gør det muligt at udvide i etaper, mens man udfaser værket på Præstelunden midt i byen.





Dermed er planerne om udvidelsen af det eksisterende værk lagt på hylden sammen med alternative placerings-muligheder, der både ville være dyrere og tage længere tid at gennemføre.





Brande Fjernvarmecentral forventer, at planen kan vedtages ved det sidste møde i det eksisterende byråd i december.



Kilde: AOH.dk

BREAKING
{{ article.headline }}
0.076