23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Norsk milliard-satsning på CO2-lagring

Mens Dong Energy dropper planerne om kulkraft og CO2-lagring, melder vores naboer mod nord nu ud, at man alene næste år vil investere 3,5 mia. nkr. i CCS-teknologier.

På det norske budget for 2010 står 3,5 mia. norske kroner til CCS-teknologi. Det er den norske finansminister Kristin Halvorsen, der netop har løftet sløret for de massive investeringer i CO2-lagring.

- CCS-teknologi vil være et af de vigtigste instrumenter i kampen mod global opvarmning. Regeringen vil bidrage til teknologiudvikling og reduktion af omkostninger gennem realisering af projekter med opsamling, transport og lagring af CO2, sagde finansminister Kristin Halvorsen i sin tale.

Norge har siden 1996 lagret CO2 i et porøst sandstenslag ved gasfeltet Sleipner i Nordsøen. Og for nuværende er man i gang med implementeringen af CCS på Mongsted-værket.

Udover milliard-investeringen i CCS-teknologier har den norske regering øget de årlige investeringer i vedvarende energi med 5 mia. norske kroner fra 20 til 25 mia. nkr.

Kilde: Ingeniøren

BREAKING
{{ article.headline }}
0.112