23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Ny fabrik sat på standby

Københavner-virksomheden Dansk Solenergi har ønske om at etablere en ny fabrik på Lolland, men møder modstand fra både kreditforeninger og banker.

Ken Hem-Jensen har i flere omgange fået nej til finansiering af en ny fabrik i Holeby på Lolland med den begrundelse, at der her er tale om et yderområde. Det skriver Børsen.

- Når jeg har kontaktet kreditinstitutterne, har jeg fået at vide, at det ville se helt anderledes ud, hvis jeg ville etablere mig i f.eks. Ballerup, siger han til avisen.

Banken ser umiddelbart ingen problemer i det, før man kommer helt ind på livet af dem, uddyber Ken Hem-Jensen.

Han kræver nu en offentliggørelse af de gængse spilleregler og mener desuden, at en del af bankstøtten burde øremærkes yderområderne. Som situationen er nu trækker banker og politikere i hver sin retning, lyder hans kritik.

Dansk Solenergi fremstiller solpaneler, der anvendes til produktion af elektricitet og er i år blevet kåret som en af hurtigløberne på Børsens Gazelle-liste.

Kilde: Børsen

BREAKING
{{ article.headline }}
0.156|