23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Vindmølleplaner på Bornholm i modvind

Planlægningen af en havvindmøllepark ud for Rønne går trægt i øjeblikket. Et energiforlig tidligere på året har været en væsentlig bremseklods for udviklingen.

Steffen Olsen, projektleder fra Energi Øst, siger, at der stadig arbejdes på sagen, men at det går trægt i øjeblikket. Han taler om planerne om at etablere en havvindmøllepark ud for Rønne.





Problemet for projektet er det energiforlig, der blev indgået i Folketinget tidligere på året. Det giver nemlig ikke mulighed for en afregningspris på 81 øre pr. kWt, hvilket er nødvendigt for at få projektet til at løbe rundt.





Steffen Olsen håber, der kan gives dispensation og beder nu kommunalbestyrelsen om hjælp.



- Det er ikke nok, at de to bornholmske folketingsmedlemmer, Peter Juel Jensen og Jeppe Kofod støtter. Det er også vigtigt, at kommunalbestyrelsen gør det, siger Steffen Olsen.



Kilde: P4 Bornholm

BREAKING
{{ article.headline }}
0.109