23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Danske solpaneler fra Vietnam

Sunmark, der har base i Sønderborg, har fået assistance fra IFU til at etablere produktion af solpaneler i Vietnam. Langt de fleste af solpanelerne ender i Europa.

Industrialiseringsfonden for Udviklingslandene, IFU, har været et godt springbræt for den danske producent af solpaneler.

For snart fire år siden etablerede Sønderborg-virksomheden sig i Vietnam, og dette skete med hjælp fra IFU, der bl.a. var inde som aktionær i begyndelsen.

I dag har virksomheden omkring 80 ansatte der er beskæftiget med produktionen i Vietnam og en håndfuld medarbejdere i Danmark, der tager sig af salg og administration, fremgår det af ErhvervsBladet.

I Danmark benyttes Sunmarks solpaneler af fx Ærøskøbing Fjernvarme, der netop har udvidet sit solvarmeanlæg med 45 %. En udvidelse der har medført at virksomheden i Sønderborg skal levere 160 solfangere, som monteres i slutningen af 2009, skriver virksomheden på sin hjemmeside.

Kilde: ErhvervsBladet

BREAKING
{{ article.headline }}
0.126|