23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Fusion på lavspændingsmarked hilses velkommen af NKT

NKTs store kabelkonkurrenter Draka og Prysmian fusionerer. Det er en konsolidering, der hilses velkommen af NKTs koncernchef Thomas Hofman-Bang.
Annonce

Draka bekræftede i går overfor Børsen, at en fusion med Prysmian snart er en realitet. Denne konsolidering på lavspændingsmarkedet er et plus, mener NKTs koncernchef Thomas Hofman-Bang. Markedet har længe været præget af overkapacitet og hård priskonkurrence.

Annonce

- Det er positivt, når nogen tager førertrøjen og konsoliderer, for det skaber en mere ren industri og et bedre konkurrencemiljø. Så for hos vil det sandsynligvis være positivt forstået på den måde, at lavspændingsmarkedet bliver mere konsolideret. På sigt kunne man antage, at der bliver taget noget kapacitet ud, siger Thomas Hofman-Bang til Direkt.

Annonce

Draka og Prysmian er NKTs store kabelkonkurrenter.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|