SCF Technologies har fået tilsagn fra Energiteknologisk Udviklings- og Demonstrationsprogram (EUDP) om økonomisk støtte til gennemførelse af udviklingsprojektet ”Demonstration of sustainable bio oil production using the CatLiq technology”. SCF gennemfører projektet i samarbejde med Vattenfall A/S og Institut for Energiteknik, Aalborg Universitet.
Projektet udføres i perioden 2009-2010, og er første del af et forløb, som skal resultere i opførelse og
drift af et nærkommercielt demonstrationsanlæg baseret på SCF’s patentanmeldte CatLiq-teknologi, som ved en termokemisk proces omdanner organisk affald til bio-olie. Første del indeholder grundlæggende udviklings- og optimeringsopgaver i forbindelse med fastlæggelse af design af et demonstrationsanlæg.
Det samlede tilskud til projektet er på 9 mio. kr., hvoraf hovedparten tilfalder SCF.
- Dette projekt er en vigtig aktivitet for SCF’s kommercialisering af CatLiq-teknologien. Vi er især glade for at kunne samarbejde med to så vigtige aktører inden for energisektoren som Vattenfall og Aalborg Universitet, siger Ulrik Jensen, SCF’s administrerende direktør.