23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Siemens er vokset med raketfart i Vejle

Direktør regner med 100 nye ansatte

På bare fem år er Siemens Wind Power blevet Vejles største private arbejdsplads.

Der var 80 medarbejdere, da Siemens i 2011 flyttede sin Energy Wind Offshore-division fra Vejle til Brande - i dag er der på to adresser fyldt op med højtuddannet personale, hvoraf mange ikke taler et ord dansk, skriver Vejle Amts Folkeblad.

-Vi er 600 ansatte i Dokken og har 300 medarbejdere siddende oppe på Hjulmagervej. Her er vores udviklingscenter for havmøller flyttet op til de 70 ansatte fra Siemens Building Technologies.

- Derudover er det vores intention, at vi skal være yderligere 100 i Dokken. Det er, hvad vi har plads til hernede. Til den tid vil der være omkring 1.000 Windpower-folk i Vejle, og sagt på godt jysk er det gået rigtig fint og noget hurtigere, end vi havde forventet, siger Michael Hannibal, global havmølledirektør i Siemens, til avisen.

Dokken er Siemens' globale offshore-hovedkvarter, mens hovedkvarteret for vindmølleproduktionen på land stadig ligger i Brande.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web04