23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Frijsenborg Biogas har produceret den første gas

Frijsensborgs land- og skovbrugsselskab Wefri A/S har opført biogasanlægget ved Fuglsang i det midtjydske. Den første gas til HMNs naturgasnet er netop leveret.

Det skriver Midtjylland Avis.

-Vi er startet med at producere i denne uge. I første omgang er der tale om nogle mindre tests, men vi er i gang, siger driftleder på Frijsenborg Gods, Christian Eibye, som står i spidsen for det nye biogasanlæg.

Christian Eibye er godt tilfreds med de første dages produktion og fortæller at alt fungerer som det skal.

Biogasanlægget er endnu ikke i fuld drift. Det forventer Christian Eibye sker i løbet af en måneds tid. Anlægget kan, når det er i fuld drift, producere biogas nok til at opvarme 2000 husstande.

Anlægget kører på kyllingemøg fra kyllingstaldene på Jernit og fra Frijsensborgs kyllingeproduktion i Sønderjylland, samt halm og andre afgrøder fra godsets marker.

Wefri A/S har investeret 45 mio. kroner i anlægget, der tidligere hed Fuglsang Biogas.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.175